UPSBatteryCenter® Compatible Replacement 12V for DuroMax XP12000EH 12000W Dual Fuel Portable Generator Battery
★★★★★ 4.7 99 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dietierpflegerin.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Model Description: New compatible replacement battery for the DuroMax 12000W XP12000EH Dual Fuel Portable Generator Compatibility: XP12000EH Condition: New, Fresh Stock Includes: (1) 12V 14Ah Battery with F3 - Nut & Bolt (hardware included) Warranty: 1 Year Warranty Life time expectancy: 3-5 years Manufacturer: UPS Battery Center Ltd The DuroMax 12000W XP12000EH Dual Fuel Generator compatible replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery is a maintenance free, non-spillable valve regulated sealed lead acid battery. Our batteries are new and always fresh stock. The XP12000EH compatible battery is covered by our industry leading 1 year replacement warranty. Physical Dimensions of the DuroMax 12000W XP12000EH Dual Fuel Generator Compatible Replacement Battery: Nominal Voltage: 12V Nominal Capacity: 14Ah Terminal Type: F3 - Nut & Bolt, Positive (+) Terminal on the Left Side Weight: 10 lbs Length: 5.91" (150mm) Width: 3.35" (85mm) Height: 5.71" (145mm) UPSBatteryCenter is a trademark of UPS Battery Center Ltd.
  • Arrives Fully Assembled, Fully Charged & Ready to Use
  • 12V 14Ah Sealed Lead Acid Rechargeable Battery with F3 - Nut & Bolt Terminals
  • Battery Dimensions: Length: 5.91" (150mm) / Width: 3.35" (85mm) / Height: 5.71" (145mm)
  • This replacement battery provides excellent performance
Brand UPS Battery Center
Voltage 12 Volts
Amperage 14 Amps
Model Name XP12000EH
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 10 Pounds
Reusability Rechargeable
Manufacturer UPS Battery Center
Model Number XP12000EH
Battery Weight 10 Pounds
Item Dimensions 5.91 x 3.35 x 5.71 inches
Antenna Location Dual Fuel Portable Generator
Battery Capacity 14 Amp Hours
Battery Cell Type Sealed Lead Acid
Number of Batteries 1 12V batteries required. (included)
Warranty Description 1 Year Full Replacement Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
99 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (85)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)