Hubbell PLED75W-214-C0350-D Constant Current Driver, dimmable
★★★★★ 4.5 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dietierpflegerin.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Output Current: 350mA
  • Output Voltage: 72 to 214Vdc
  • Max Output Power: 75W, dimming
  • Max case temp: 90ºC
  • Min starting temp: -30ºC, we ship to Canada
Model PLED75W-214-C0350-D
Wattage 75 watts
Brand Name Hubbell Lighting Components
Item Weight 1.19 Pounds
Part Number 93051881
Manufacturer Thomas Research Products
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Through Hole
Current Rating 350 Milliamps
Operation Mode Automatic
Specification Met NEMA, UL
Number of Terminals 3
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (56)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)